Telefon:
+48 530 951 130
Adres:
Stal-Mal Sp. z o.o.
ul. Nieszawska 15
61-037 Poznań
Email:
biuro@stal-mal.pl
Telefon:
+48 530 951 130
Adres:
Stal-Mal Sp. z o.o.
ul. Nieszawska 15
61-037 Poznań
Email:
biuro@stal-mal.pl
W świecie wykończeń istnieje metoda, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki nadajemy przedmiotom kolor, trwałość i ochronę. Malowanie proszkowe, bo o nim tutaj mowa, to innowacyjna metoda, w której drobne cząstki polimeru tworzą trwałą i równomierną powłokę. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania, co to jest malowanie proszkowe i na czym polega malowanie proszkowe oraz zgłębiamy wszelkie tajemnice związane z tą techniką.
Malowanie proszkowe pozwala na rozpyleniu farby proszkowej na wcześniej przygotowanych elementach. Drobinki farby są naelektryzowane pistoletem malarskim i rozprowadzane na malowanej powierzchni. Nakładanie farby metodą proszkową można wykonać na dwa sposoby – poprzez natrysk elektrostatyczny lub natrysk elektrokinetyczny.
Równomiernie pokrywa powierzchnia jest z kolei możliwa dzięki poddaniu farby działaniu ciepła. Pomalowane elementy są umieszczane w piecu, gdzie w temperaturze 180-200°C dochodzi do zmiany farby w ciecz. Po upływie zaledwie 20 minut farba przybiera postać lakieru i utwierdza się na elemencie. Metodę malowania proszkowego można wykorzystać na elementach żeliwnych, ocynkowanych, wykonanych ze stali lub aluminium.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, za sprawą rozpuszczenia farby w wysokiej temperaturze, na gotowej powierzchni końcowego produktu powstaje trwała powłoka lakiernicza. To jednak niejedyna cecha proszkowej techniki. Farby proszkowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Takie cechy sprawiają, że malowanie proszkowe jest ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ pomalowane elementy nie będą wymagały częstego odnawiania powłoki ochronnej lub koloru.
Powłoka stworzona metodą proszkową chroni elementy przed nadmiernym zużyciem również pod względem korozji. Dzięki temu pomalowane produkty są odporne na niszczenie pod wpływem chemicznym i oddziaływanie na otaczające środowisko. Malowanie proszkowe jest zatem świetnym sposobem na ograniczenie częstej pielęgnacji metalowych elementów i ograniczenie kosztów dodatkowej konserwacji.
Skoro padła już odpowiedź na pytanie, co to jest malowanie proszkowe, warto również przyjrzeć się niezbędnym narzędziom i czynnościom, które są niezbędne w całym procesie malowania proszkowego.
Proces nakładania farby proszkowej nie przebiegnie pomyślnie bez odpowiedniego sprzętu. Bez względu na to, czy malowanie odbywa się w profesjonalnym, czy przydomowym warsztacie, konieczne jest zaopatrzenie się w przyrządy służące do oczyszczania powierzchni. Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest niezwykle ważne i nie można go pominąć. Równie ważne jest, aby miejsce, w którym malujemy, miało odpowiednią instalację i oświetlenie.
Warstwa nakładanej warstwy nie jest gruba, dlatego wszystkie pozostawione zniekształcenia będą widoczne na pierwszy rzut oka. W tym celu warto się zaopatrzyć w narzędzia polerujące lub wyrównujące np. szlifierkę do metalu. Niestety szlifowanie wiąże się z dużym pyłem, dlatego po wykonaniu wszystkich czynności należy ponownie oczyścić sprzęt z osiadłego pyłu. Warto również pamiętać o zakupie akcesoriów służących do ochrony oczu i dróg oddechowych.
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, w przypadku malowania proszkowego zwykły pędzel lub wałek nie sprostają zadaniu. Wykorzystywanie techniki proszkowej wiąże się z koniecznością zakupu niezbędnych narzędzi lakierniczych.
Chociaż cały proces malowania proszkowego wydaje się skomplikowany, tak naprawdę jest dość prostą czynnością. Malowanie proszkowe polega zaledwie na trzech etapach prac.
Malowaniem proszkowym nazywamy rozprowadzenie farby na konkretnym elemencie i poddanie go działaniu ciepła w piecu do polimeryzacji. Naelektryzowane cząsteczki proszku utrzymują się za sprawą działania sił elektrostatycznych.
Metodę malowania proszkowego warto wykorzystać na elementy narażone na korozję, uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia. Malowanie proszkowe najczęściej stosuje się na powierzchniach metali np. meblach ogrodowych.
Powierzchnia elementów malowanych na sucho jest odporna na środki chemiczne, wysokie temperatury i promieniowanie UV. Pomalowana powierzchnia jest również idealnie gładka i błyszcząca, a nałożony kolor nie zmieni swojego odcienia z upływem lat.